2 værelser lejlighed på 55m² i København

Vestre Teglgade 18, 2450 København SV, Denmark

11.300 kr / måned

Lejeperiode: Ubegrænset
Tilgængelig fra: 01-08-2026

Bomhuset

Nyistandsatte ungdomsboliger med udsigt over Frederiksholmsløbet. Boligerne er lyse og rummelige og har eget bad og køkken. Der er fælles vaskeri i ejendommens kælder, så du hurtigt og nemt klarer vasketøjet. Møbler og en liter mælk til køleskabet er alt du skal have med, ellers er rammerne i orden for både at nyde fællesskabet og være dig selv. Boldbane, bordtennis, løbeklub, sejlads – området omkring ungdomsboligerne tilbyder et væld af aktivitetsmuligheder. Du kan dyrke mange slags sport, både til lands og til vands, eller fordybe dig i studiebøgerne i skyggen under de store platantræer. Latter, Latte og lange, lyse sommeraftner. Her får du det hele. Der er 10 minutter på cykel til Rådhuspladsen og flere af byens uddannelsesinstitutioner, fx Aalborg Universitet og UCC Campus Carlsberg, og den kommende metrostation, Enghave Brygge, ligger 5 minutters gang fra ungdomsboligerne. Slip for bilos og trafiklys og tag cyklen langs vandet via Københavns Havnering, som snor sig gennem bydelen. Havneringen er en 13 km lang gang-, løbe- og cykelrute, som løber hele vejen rundt langs inderhavnen i Københavns Havn. Ruten fører dig gennem smuk natur, historiske attraktioner, hverdagsliv og skjulte områder.For at komme i betragtning til denne bolig skal du kunne fremvise at du er studieaktiv.

Boligtype

lejlighed

Værelser

2

Størrelse

55 m²

Pris

11.300 kr

Lejeperiode

Ubegrænset

Tilgængelig fra

01-08-2026

Have

Ja

Havn

Ja

Nybyggeri

Ja

Pris pr. m²

205 kr

Kort

Boligannoncen ligger på Vestre Teglgade 18, 2450 København SV, Denmark

Indlæser kort

Relaterede annoncer i København

2 soveværelser lejlighed af 58.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

2 værelser lejlighed på 58m²

Åbakkevej 17, 2720 Vanløse, Denmark

9.052 kr / måned

Ny
2 soveværelser lejlighed af 61.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

2 værelser lejlighed på 61m²

Hanebred 4, 2720 Vanløse, Denmark

9.153 kr / måned

Ny
2 soveværelser lejlighed af 60.0 m² - Hyggeligt opholdsområde

2 værelser lejlighed på 60m²

Korfuvej 10, 2300 København S, Denmark

9.165 kr / måned

Populære boligsøgninger