2 rooms apartment of 49m² in Aalborg

Åparken 16, 9000 Aalborg, Denmark

6.850 kr / month

Rental period: Unlimited
Available from: 01-08-2026

Østeråparken

Lyse lejeboliger i naturskønne omgivelser med stor solrig altanØsteråparken byder på 200 skønne lejeboliger på Godsbanen i Aalborg – en attraktiv ny bydel, der er skudt op blandt togskinner og lysmaster og nu byder på grønne oaser og på sigt den fritlagte Østerå.Lejeboligerne er veldisponerede og indbydende med lyse trægulve og store vinduespartier fra gulv til loft, der lader dagslyset strømme ind.De har indbyggede skabe, der gør det let at møblere dine værelser, og mange af dem er desuden indrettet med et ekstra 3 m2 opbevaringsrum i forlængelse af soveværelset, der er oplagt at bruge som walk-in-closet.Hver bolig har sin egen store, solrige altan ­ eller terrasse i stueetagen – ud mod det hyggelige gårdmiljø og den kommende å. Altanerne er afskærmet med glas, der giver læ, udsigt og et elegant udtryk på én gang.For at sikre mere privatliv er en af siderne holdt i en varm, bruneret aluminium.Østeråparken byder både på mindre 2- og 3-værelses lejligheder samt større 3-værelses lejligheder, der ud over altanen også har fransk altan i begge værelser. Der er altså plads til både børnefamilier, studerende, par og singler, hvilket skaber masser af liv og dynamik.Ejendommen er endvidere beliggende tæt på offentlige transportmidler, som bus og tog. Herudover er ejendommen beliggende midt i Aalborg Centrum tæt på indkøbsmuligheder, Musikkens Hus, Nordkraft, grønne parker . Boligen skal ansøges via Fu, hvorefter du er i dialog med DEAS. Vi vil herefter planlægge et fremvisningstidspunkt. 

Property type

apartment

Rooms

2

Size

49 m²

Price

6.850 kr

Rental period

Unlimited

Available from

01-08-2026

Balcony

Yes

Terrace

Yes

Price per m²

140 kr

Map

The listing is located at Åparken 16, 9000 Aalborg, Denmark

Loading map